2018 Senior Track and Field Results



Below are podium positions in an easy to view format. Congratulations to our new Championship Best Performance athletes. Wow! Well done Archie

Junior Boys

Event

First


Second


Third


100 F

Felix Hamilton-Marino

11.62

Jadiel Wahab

11.89

Jack Cowling

12.02

200 F

Felix Hamilton-Marino

24.18

HENRY CARVER

24.72

PETER DURSTON

24.84

300 F

Harry Barton

38.63

Jack Cowling

39.9

Gabriel Cameron

40.72

800 F

Henry Stevens

2:07.93

Tommy Hummel

2:15.45

Fred Fisher

2:16.35

1500 F

Thomas Heal

4:23.97

Joe Ponter

4:29.13

Daniel Maydew

4:34.69

80H F

ISAAC PUGH

12.81

ALEX HARDY-STEWART

13.21

Nathanael Broom

13.23








HJ F

Harry Barton

1.72m

ALEX HARDY-STEWART

1.69m

Hamish Ruthven

1.55m

PV F

Oliver Wright

2.30m

RHYS HANSON

2.10m



LJ F

Oliver D'Rozario

6.23m

PETER DURSTON

4.88m

JOSH MOORE

4.77m

TJ F

Oliver D'Rozario

12.70m

JAKE DENNIS

10.19m

RILEY SWASH

9.74m

SP F

Jadiel Wahab

13.66m

DANIEL Okanome

10.61m

ALEX BOSWELL

10.45m

DT F

DANIEL Okanome

29.55m

SAKULTONG JAKPA

29.27m

Jamie Veale

29.26m

JT F

Callum Hendy

39.25m

THOMAS Houghton-King

37.63m

Sam Curwen

32.87m

HT F

Jamie Veale

33.28m

HARVEY TROWBRIDGE

22.62m

















Intermediate Boys  

Event

First


Second


Third


100 F

Sam Ojo

11.36

EVGENY Milskiy

11.39

KOFI BARTON-BYFIELD

11.62

200 F

EVGENY Milskiy

23.35

HUGO LARKIN

23.59

MILES COLEBY-HILL

24.17

400 F

GEORGE TESTER

52.25

MATT SCOTT

53.68

JASON LI

55.09

800 F

SAM COBB

2:08.14

MAX WATSON

2:08.76

SAM STONE

2:12.94

1500 F

Sam Ponter

4:21.70

WILLIAM AITKEN

4:24.88

Jack Vickers

04:33:09

3000 F

Matthew Howard

9:18.09

ALEX MALE

9:19.65

ARCHIE TYLER

10:15.19

100H F

Jami Schlueter

13.67

MATT SCOTT

15.34

ROCKY LI

16.05

400H F

KESTER WELCH

63.79





1500S F

Oscar Lee

4:43.38

Will Parry

5:02.61










HJ F

ROWAN AUSTIN

1.92m

SAXUN STUART-TAYLOR

1.75m

Tommy McCLAFFERTY

1.75m

PV F

KURT GILBERT

3.10m

Liam Hillier

2.70m

Rhys Baxter

2.20m

LJ F

Jami Schlueter

6.57m

EWART JACKSON-VOYZEY

6.11m

CHARLIE CLIFFORD

5.67m

TJ F

EWART JACKSON-VOYZEY

12.36m

SAXUN STUART-TAYLOR

12.06m

KOREDE ADESUNLOYE

12.00m

SP F

THEO NORTON

11.72m

TOBY PHILLIPS

10.81m

EASON TSUI

10.51m

DT F

RYAN UPTON

34.15m

Tom Russell

32.73m

Brendon Pentland

30.42m

JT F

Tom Dollery

56.40m

William Stokes

45.68m

Sennen Grove

38.67m

HT F

Zaid Elmrabti

32.75m

Nick Payne

32.35m

Alfie Russell

31.83m













Senior Boys

Event

First


Second


Third


100 F

MATT ALVAREZ

10.77

JOSH GILLESPIE

10.94

Ahmed Hamedi

11.37

200 F

MATT ALVAREZ

21.68

JOSH GILLESPIE

22.06

Ahmed Hamedi

23.53

400 F

MARCUS SYCHTA

50.94

CHARLIE LAVENDER

53.85

Joe Jackson

55.79

800 F

SAM EDWARDS

1:55.48

Tom Simpson

2:09.74

GEORGE MATHEW

2:14.09

1500 F

BEN LLOYD

4:17.40

DYLAN DUKES

4:17.85

DERRICK LAI

5:00.59

3000 F

OSCAR ROGERS

9:09.43

JAMIE BAKER

9:47.93

TIM BAKER

9:51.08

110H F

JACK TURNER

15.15

HARRY NUTTALL-OWEN

16.60

ALEXANDER GRIFFITHS

16.63

400H F

CLIFF SCHWABAUER

57.09

HARRY NUTTALL-OWEN

60.07










HJ F

Ollie Thorner

1.92m

BEN LE ROUGETEL

1.92m

Jasper Jeffrey

1.78m

PV F

Ollie Thorner

4.10m





LJ F

RYAN DENVIR

6.28m

SIJI ABERE

5.94m

GEORGE SHURLEY

5.79m

TJ F

CURTIS LEEMBRUGGEN

13.10m

Toby Sauter

12.84m

HENRY BARKER-BENNETT

12.03m

SP F

Rotuk Rahedi

13.39m

WILL PERRY

11.82m

Edward Barnacle

11.26m

DT F

KK ANIMASHAWUN

38.71m

Rotuk Rahedi

35.70m

Toby Sauter

31.70m

JT F

FREDERICK THORNHILL

54.01m

OLLIE McTEAR

46.84



HT F

Edward Barnacle

38.43m



















Junior Girls

Event

First


Second


Third


100 F

Eliya Koshoni

12.74

Heidi Stilwell

13.02

Coco Heyring

13.07

200 F

Julia Spence

28.2

IMOGEN EVANS

28.64

LILY INGVALDSON

29.04

300 F *

LILY INGVALDSON

46.39

ANYA EVANS

47.97

VERITY WINDSOR

52.07

800 F

Lucy Chalmers

2:22.77

DAISY PELLOW

2:24.45

Tallulah Watson

2:29.54

1500 F

Sophia Wilson

4:59.00

Hannah Blundy

5:01.88

ANYA EVANS

5:04.62

75H F

Lydia Smith

11.51

OLIVIA BAGG

12.01

Seren Rodgers

12.07








HJ F

Amira Weightman

1.64m

OLIVIA BAGG

1.58m

KITTY WALKER

1.55m

PV F

CHARLOTTE TAYLOR

2.20m

IZZY BAILEY

1.70m

MALAIKA NJEMA

1.60m

LJ F

Lydia Smith

5.51m

Seren Rodgers

4.93m

Vienna Hounsham

4.32m

SP F

MILLIE VENNER-COMMBES

10.09m

HANNA JARVIS

9.75m

Kelsey Woname

9.65m

DT F

Sophie Hamilton

30.42m

ABBIE STRIDE

26.66m

MILLIE VENNER-COMMBES

25.25m

JT F

Sophie Hamilton

32.29m

RUBY PORTER

28.89m

Eleana Stevenson

27.29m

HT F

GRACE WHITE

22.99m

KATIE BEALE

19.30m

LYDIA BROWN

18.08m









* New Event






Intermediate girls  

Event

First


Second


Third


100 F

Abigail Peake

12.27

HANNAH BOLT

13.34

LEXI O'SULLIVAN

13.5

200 F

Abigail Peake

25.42

PANDORA COBB

27.78

LEXI O'SULLIVAN

27.86

300 F

LUCY STENNETT

40.69

Harriet Tuson

42.03

HOLLY BIGGER

42.95

800 F

HOLLY BIGGER

2:20.60

Lucy Crossman

2:20.61

ANNA PARKINSON

2:21.28

1500 F

Pia Lewis

4:59.75

EMILY MURRAY

5:08.41

Millie Wills

5:10.06

3000 F

CHARLOTTE BROWN

11:46.98

ELLA LEONARD

11:59.25



80H F

Marcia Sey

11.14

HOLLY McKENNA

11.91

Evie O'Brien

13.72

300H F

HOLLY McKENNA

45.08

Andrea Gilbert

45.17

Jessica Fisher

47.54

1500S F **

Amelia Wills

5:10.06

Poppy Pellow

5:14.81

LIZZIE INGRAM

5:19.26








HJ F

Maya Jones

1.72m

Eve Perry

1.42m

AMBER SMITH

1.42m

LJ F

ELLIE CARROW

5.08m

Holly Lesley

4.74m

NISA MPOFU

4.63m

TJ F

ELLIE CARROW

10.64m

Khumo Karas

10.36m

Dikesto Karas

10.34m

SP F

Maya Jones

10.93m

RHIANNON LEE

9.25m

OLIVIA HAWKINS

8.39m

JT F

Millie Quaintance

40.48m

ROSIE THORNHILL

33.98m

JO KEOGAN

32.44m

DT F

Naomi Wilde

30.59m

CHARLIE FERRIS

22.38m

PANDORA COBB

22.19m

HT F

MADDIE SHAW

24.87m

HELEN LEWIS

24.75m

RHIANNON LEE

20.97m
















** One barrier missing on first lap











Senior Girls

Event

First


Second


Third


100 F

Jasmine Watson

12.45

AMY TISSHAW

13.01

SOPHIE GRIFFIN

13.37

200 F

Jasmine Watson

25.70

IMOGEN DAWE-LANE

26.73

SOPHIE GRIFFIN

27.61

400 F

ROBYN WATKINS

57.43

CICILEY TURNER

60.26



800 F

Sophie Jones

2:34.22





1500 F

CHARLOTTE VICKERY

6:06.10





3000 F

EMILY SPILLER

12:33.26





100H F

IMOGEN DAWE-LANE

16.28

AMY TISSHAW

17.68



400H F

HARRIET FOX

68.21





1500S F **

Elise Thorner

4:55.51












HJ F ***

ANNA BROPHY

1.72m

ESTHER ADENUGA

1.47m

KATIE DAVY-ERICSON

1.42m

PV F

VICTORIA BARLOW

3.50m





LJ F

CERYS LEE

5.38m

ASHLEIGH BAILEY

5.29m

SOPHIE BAREHAM

4.88m

TJ F

ESTHER ADENUGA

10.14m

SOPHIE BAREHAM

9.67m

EMILY WHITEHOUSE

9.57m

SP F

CERYS LEE

10.04m

KATIE DAVY-ERICSON

9.59m

AMELIA DAVIES

8.49m

DT F

TAIT JONES

39.34m

Poppy Greenshields

23.85m

AMELIA DAVIES

22.45m

JT F

EMILY DIBBLE

41.70m

JASMINE WALKER

26.99m

JESSIE WILLIAMS

21.91m

HT F

NINA PERRY

16.33m

Poppy Greenshields

15.22m











** One barrier missing on first lap





*** equal record






These are first-checked results, with so much data being recorded there will inevitable be errors until double checked!

Pdf Results : Long version (26 pages)

At Sunday’s selection meeting we realised there were some errors in the results, these are being corrected