Somerset is classed as a ‘C’ Group County which is determined by the number of students on role and previous years’ success, the last calculation taking place in 2016 when 4 county groupings were established. We are the 6th smallest county of the 46 affiliated to the ESAA.


At all national championships individual athletes compete against other individual athletes for the title of ‘national champion’.


Within cross-country and combined events all county teams are competing to be national team champion within each age group.


At the track and field championships county teams are competing against other teams from within their group to be national group team champion within each age group.


At the cross-country championships county teams are also competing to be overall group team champion.


As a ‘C’ Group team we are allowed to take 32 athletes to the track and field championships (‘A’ group take 70 athletes, ‘B’ group 40 athletes, ‘D’ group 24 athletes). All teams take 48 athletes to the cross-country championships whilst the number of representatives to combined events and walking championships is determined by performances at the regional championships.


A larger county is ‘doubly’ stronger as it has more students from which to select a larger team! Statistically, therefore, we ought to be gaining a national champion once every two years ....

National Champions

1969

Metrification Introduced

Inter Girls 80m Hurdles

J Eastman

Senior Girls Discus

V Knowles

Senior Boys Javelin

A Harper

Minor Counties Field (T&F)


1970

Senior Boys Triple Jump

R Heward-Mills

Senior Boys Javelin

A Harper

Overall Minor Counties Track and Field


1971

Senior Girls 100m Hurdles

D Toon

Senior Girls Javelin

C Johnson

Senior Boys Triple Jump

R Heward-Mills

Minor Counties Boys Cross Country


Overall Minor Counties Track and Field


Minor Counties Field (T&F)


1972

Inter Girls 100m

L Nash

Senior Boys Hammer

E Berry

Overall Minor Counties Track and Field


1973

Senior Girls 100m Hurdles

B Ruttledge

Junior Boys Long Jump

C West

Senior Boys Hammer

E Berry

Overall Minor Counties Track and Field


Minor Counties Track (T&F)


Minor Counties Field (T&F)


1974

Girls Race Walking Introduced

Senior Girls 100m  

L Nash

Senior Girls Javelin

S James

Junior Boys Pole Vault

M Barnes

Minor Counties Boys Cross Country


Overall Minor Counties Track and Field


1975

Minor County replaced by 'C' Group

30 athletes allowed to national track and field

Senior Girls Relay


Junior Boys Discus

P Bowkett

Inter Boys Long Jump

C West

Senior Boys 1500m

M Wilson

Overall Group 'C' Track and Field


Senior Boys Group 'C' Track and Field


1976

Senior Boys Discus

C Wilkinson

Inter Boys Group 'C' Track and Field


Senior Boys Group 'C' Track and Field


Overall Minor Counties Track and Field


1977

Inter Boys Discus

P Bowkett

Senior Boys Discus

C Wilkinson

Senior Boys Group 'C' Track and Field


1978

Junior Boys 80m Hurdles

T Leeson

Senior Boys 110m Hurdles

N Alexander

1979

Senior Boys 100m

L Adedeji

1980

Senior Girls 800m

K McDermott

Inter Boys 400m Hurdles

M Robertson

Senior Girls Group 'C' Track and Field


1981



1982

Senior Boys 400m Hurdles - Championship Record, still in 2017

M Robertson

Inter Girls Javelin

J Abel

1983

Senior Girls Javelin

J Abel

Senior Boys Triple Jump

S Anderson

Overall Group 'C' Track and Field


1984

Senior Girls 1500m

E Lyon

Overall Group 'C' Track and Field


Senior Girls Group 'C' Track and Field


1985

Senior Girls 100m Hurdles - Championship Record, still in 2017

L Skeete

Senior Girls Group 'C' Track and Field


Inter Boys Group 'C' Track and Field


1986

Junior Girls Shot

Y Anekwe

Senior Girls 100m Hurdles

L Skeete

Senior Girls 1500m

S Pilling

Overall Group 'C' Track and Field


Senior Girls Group 'C' Track and Field


1987

Inter Boys Steeple Chase

R Olney

1988

Combined Events Introduced

Senior Boys Steeple Chase

S Duval

Group C Boys Cross-Country


Overall Group 'C' Track and Field


Junior Boys Group 'C' Track and Field


1989

Junior Boys 80m Hurdles

R Glover

Inter Boys Javelin

P Sturmey

Junior Boys Pentathlon

R Glover

Group C Boys Cross-Country


Junior Boys Pentathlon


1990

Junior Boys Discus

J Kindon

Inter Boys Steeple Chase

A Duke

1991

Junior Girls Javelin

E Rich

Inter Girls 400m

C Espley

Junior Boys Javelin

J Whelan

Senior Boys Steeple Chase

A Duke

Senior Boys Discus

L Newman

Group C Boys Cross-Country


Overall Group 'C' Track and Field


Senior Boys Group 'C' Track and Field


1992

Senior Boys Group 'C' Track and Field


Inter Boys Octathlon


1993



1994

Senior Girls 800m

D Lee

Senior Girls 3000m

A Braham

Inter Boys Hammer

K Davies

Senior Girls Group 'C' Track and Field


1995

C' Group decreased to 25 athletes

Junior Girls High Jump

J Hills

Group C Girls Cross-Country


1996



1997

Senior Girls 3000m

A Gascoigne

Junior Boys 80m Hurdles

C Tye-Walker

Senior Boys Shot  

C Myerscough

Senior Girls Group 'C' Track and Field


1998

Minimum age of 14 to national championships

Senior Girls 3000m

A Gascoigne

Senior Boys High Jump

E Willers

Senior Boys Shot - Championship Record, still in 2017

C Myerscough

Group C Boys Cross-Country


Group C Girls Cross-Country


Senior Girls Group 'C' Track and Field


Senior Boys Group 'C' Track and Field


1999

Junior Girls Cross-Country

C Birch

Inter Boys 100m Hurdles

C Tye-Walker

Senior Girls Heptathlon


2000

Maximum age of 18 to national championships

Inter Girls Cross-Country

C Birch

Inter Girls 100m

D Selley

Inter Girls 800m

J Simpson

Inter Girls 3000m

C Birch

Inter Boys Cross-Country

F Tickner

Inter Girls Group 'C' Track and Field


Senior Boys Group 'C' Track and Field


2001



2002

Junior Girls Pentathlon

E Bonnett

Senior Boys Javelin

F Hatton

Junior Boys Group 'C' Track and Field


Senior Boys Group 'C' Track and Field


2003



2004

Inter Girls 300m Hurdles

E Bonnett

Senior Girls Discus

L Therin

Senior Girls Group 'C' Track and Field


Inter Girls Heptathlon

E Bonnett

2005

Junior Girls Discus

K Wickman

Junior Boys Pentathlon

B Gibb

Junior Boys Pentathlon


2006

Junior Girls Javelin

I Jeffs

Junior Boys Cross-Country

N Young

Junior Boys 1500m

N Young

Junior Boys Cross-Country


Senior Girls Group 'C' Track and Field


Junior Boys Group 'C' Track and Field


Junior Boys Pentathlon


2007

Inter Girls Discus

K Wickman

Senior Girls Javelin

S Thomas

Junior Boys Discus

L Biddlecombe

Inter Boys 5K Race Walk

A Wright

Overall Group 'C' Track and Field


Inter Girls Group 'C' Track and Field


2008

Inter Girls Javelin

I Jeffs

Junior Boys Javelin

R Danaher

Senior Boys Decathlon

B Gibb

Group ‘C’ Girls Cross-Country


Senior Girls Group 'C' Track and Field


Inter Boys Group 'C' Track and Field


2009

Inter Boys Octathlon

J Lelliott

Group C Girls Cross-Country


2010

Junior Girls Cross-Country

E Smith

Senior Girls Javelin - Championship Record, still in 2017

I Jeffs

Inter Boys Triple Jump

J Tele

Inter Boys Javelin

R Danaher

Senior Boys Steeple Chase

C Maclean

Overall Group 'C' Track and Field


Senior Girls Group 'C' Track and Field


Inter Boys Group 'C' Track and Field


2011

Senior Boys Long Jump

James Lelliott

Junior Girls Pentathlon

Amy Cooper

2012

Inter Boys 100 metres

Ronnie Wells

Senior Girls High Jump

Evie Grogan

Senior Boys Javelin

Robin Danaher

Senior Boys 2000m Steeplechase

Blair Brown

Group ‘C’ Boys Cross-Country


Overall Group 'C' Track and Field


Junior Boys Group 'C' Track and Field


Inter Boys Group 'C' Track and Field


2013

Group ‘C’ Girls Cross-Country


Junior Girls Javelin

Laurie Dawkins

Senior Boys 400 metres

Elliot Rutter

Senior Boys Group 'C' Track and Field


2014

Group ‘C’ Girls Cross-Country


Junior Boys Shot

Cliff Schwabauer

Senior Girls 1500m Steeplechase

Holly Brown

Inter Boys Group 'C' Track and Field


Overall Group 'C' Track and Field


2015

Group ‘C’ Girls Cross-Country


Group ‘C’ Boys Cross-Country


Intermediate Girls Javelin

Laurie Dawkins

Senior Boys Group 'C' Track and Field


Junior Girls Pentathlon


2016

Junior Girls 75m Hurdles

Marcia Sey

Senior Girls Heptathlon

Ellen Barber

2017

New County Groupings - ‘C’ Group increased to 32 athletes

Intermediate Girls 80m Hurdles

Marcia Sey

Intermediate Girls 1500m Steeplechase

Elise Thorner

Inter Girls Group 'C' Track and Field


Overall Group 'C' Track and Field