Full results of the 2018 National Championships can be found on the ESAA website.

Junior Girls


Heat / Pool

Semi- Final

Final

Amirah Weightman

Millfield School

High Jump



7th - 1.61

Lydia Smith

Bishop Fox’s School

Long Jump

5.51


3rd - 5.62

Sophie Hamilton

Millfield School

Discus



7th - 29.62

Junior Boys





Felix Hamilton-Marino

Millfield School

100m

11.75


.

Oliver D’Rozario

Wellington School

Triple  Jump



3rd - 12.87

Jadiel Wahab

Millfield School

Shot



9th - 12.06

Intermediate Girls





Abi Peake

The Kings of Wessex Academy

100m

12.35

12.47

.

Marcia Sey

Millfield School

80m Hurdles

11.18

11.08

1st - 11.12

Andrea Gilbert

Kingsmead School

300m Hurdles

48.16


.

Amelia Wills

Millfield School

1500m Steeplechase



1st - 5.00.73

Poppy Pellow

Millfield School

1500m Steeplechase



10th - 5.21.20

Lizzy Ingram

Ansford Academy

1500m Steeplechase



13th - 5.27.86

Maya Jones

The Castle School

High Jump

1.63


8th - 1.66

Millie Quaintance

Millfield School

Javelin



3rd - 41.59

Intermediate Boys





Jami Schlueter

Millfield School

Long Jump



1st - 7.03

Tom Dollery

Brymore Academy

Javelin



2nd - 59.76

Senior Girls





Robyn Watkins

Millfield School

400m

56.65

56.97

.

Bobbie Davies

Millfield School

400m

57.98

58.63

.

Elise Thorner

Millfield School

1500m Steeplechase



2nd - 4.51.44

Anna Brophy

Millfield School

High Jump



8th= - 1.72

Tori Barlow

Millfield School

Pole Vault



2nd - 3.80

Cerys Lee

Taunton School

Long Jump



13th - 5.02

Tait Jones

Millfield School

Discus



2nd - 41.34

Ashley Bailey

Millfield School

Long Jump



9th - 5.25

Emily Dibble

Millfield School

Javelin



5th - 40.47

Senior Boys





Matthew Alvarez

Taunton School

200m

22.29

22.08

6th - 21.97

Joshua Gillespie

Millfield School

200m

22.32

22.23

.

Jack Turner

Wellington School

High Jump



9th= - 1.92

Ben Le Rougetel

Millfield School

High Jump



9th= - 1.92

Ollie Thorner

Millfield School

Pole Vault



6th - 4.00

Freddie Thornhill

King’s College

Javelin



10th - 48.80

Kayokeri Animashawun

Millfield School

Discus



9th - 39.15

Congratulations to all for a magnificent team performance

Intermediate Girls - National ‘C‘ Group Track & Field Champions

Senior Girls - National ‘C‘ Group Track & Field Champions

Overall  - National ‘C’ Group Track & Field Champions

Pdf results with our athletes highlighted